Lördag, Jönköping. Vi styrde bilarna mot HV71 med förhoppningen om lite SHL-glans och kanske en pampig inramning. Det slutade istället med att vi blev förpassade till D-hallen. Men även där kan hockeydrömmar födas, men isen var vit och pucken rund – det fick duga.
Matchen blev en jämn och underhållande historia. Vi tog ledningen och satte 0–1, men HV71 kvitterade innan den första perioden var över. 1–1 och helt öppet läge.
I andra perioden fick HV lite vind i seglen och drog ifrån till 3–1. Men laget visade mental styrka och skickade in ett extremt viktigt reduceringsmål strax före periodvilan. Inför tredje perioden var det alltså bara ett uddamålsunderläge.
I tredje perioden var det inget snack om saken – laget gick ut och gjorde jobbet. Med sex minuter kvar stod det 3–4 till oss. Glädjen blev dock kortvarig och en minut senare var det kvitterat till 4–4.
Men den här gången ville vi mer. Vi tryckte in ytterligare ett mål och därefter var det total uppoffring: täckta skott, uppoffrande backcheck och viljor av stål. Vi stängde matchen, höll undan och när slutsignalen ljöd kunde vi konstatera seger med 4–5.
citat från coachen:
”Vi gör det onödigt svårt för oss ibland. Åk mer skridskor, håll er borta från utvisningsbåsen och var rejälare framför egen kasse. Gör vi jobbet där, då behöver vi inte spela matcher med hjärtat i halsgropen varje helg.”
Målskyttar:
Ville L – 3 mål
Zigge – 2 mål